Menu

Ochrona środowiska

Wrzesień 18, 2018 - Zwierzęta

Nie tylko na ziemii jest nieciekawie. Tak samo jak okolicę zaśmiecamy także powietrze. Gazy cieplarniane to problem, z którym ludzkość musi się zetknąć na dłuższą chwilę. Dylemat nie rozwiąże się sam, przecież to oczywiste. Oczywistym jest także to, że należy położyć nacisk, aby wszelkie działania przestały tak bardzo wpływać na środowisko. Wpływać negatywnie. Oczyszczalnie ścieków i gospodarka odpadami powinny być wdrażane na szeroką skalę.

Ostatnim zagadnieniem życia ekologicznego jest recykling. Produkcja nowych towarów musi opierać się o surowce wtórne. Przetworzone surowce stanowią wielkie pokłady do zagospodarowania, są tańsze i przyjazne otoczeniu. Prawne paragrafy na szczęście już nakazują, żeby stosować choć w części te składniki. Koncerny same dochodzą do wniosku, że opłaca im się używać odzyskanych w recyclingu tworzyw sztucznych. Tak prowadzona polityka surowcowa pozwala przetwarzać plastik dwu, a nawet pięciokrotnie, dzięki czemu cykl życia surowca wydłuża się, a otoczenie pozostaje czyste. Przyroda wokół nas jest bogactwem naturalnym najwyższej wagi.

Polepszając sobie życie musimy zwrócić uwagę na otoczenie. Nie można być wiecznym egoistą i postepować współcześni ludzie stanowili pępek wszechświata. To absurd, że tak myślimy. Czas zadbać o jutro. DLatego zamiast eksploatować kopalnie i pozyskiwać energię z ropy może przestawmy się na źródła ekologiczne! Energia odnawialna jest dobrodziejstwem natury, który na wyciągnięcie ręki dziś żyjących osobników należy spożytkować. Jak sama nazwa mówi jest to energia odnawialna, źródła niewyczerpane! Zatem do roboty kolektor słoneczny we własnym domu pomogą zachować piękno przyrody.

Jeśli chcemy, żeby nasze dzeci mogły pojechać nad morze, wykąpać się w czystej rzece. O tych czystych rzekach już chyba nikt nie pamięta. Kiedy to ostatnio wchodziłem do Wisły? Ze 20 lat temu i to tylko dlatego, że wówczas jeszcze nikt nie uświadamiał nas o zagrożeniach. Woda jest głównym czynnikiem pozwalającym przetrwać, więc dbajmy o czyste zbiorniki wodne. Ale ryby wymierają, raków od dawna nie ma, ptaki od;atują w inne strony. Ciągłe zmiany ekosystemu spowodowane głupotą człowieka są zastraszające. Potrafimy tylko niszczyć.

Skoro tak wielu ludzi twierdzi, że jest eko, że przyjęło przyjazny naturze tryb życia, to dlaczego nadal jest tak wiele śmieci? Wysypiska nadal są przepełnione, a deklaracje czystości nadal napływają. Jak to jest? Przyczyna tkwi w kłamstwie, czy może odsetek deklarujących jest znikomy na tle populacji? Odpady stają się zmorą miast, które nie radzą sobie z ich utylizacją. Trudno jest przecież gospodarować czymś, jeśli jest tego zbyt wiele. Może niedługo zaleje nas fala zbędnego szkła, makulatury i komputerów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *