Menu

Ochroan przyrody

Wrzesień 18, 2018 - Zwierzęta

Ciekawe jest to, że ekolodzy prowadzą swoje akcje zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i w rejonach zacofanych. Rozgłos uzyskuje się wyrażając sprzeciw wielkim organizacjom, które nie zawsze, a właściwie najczęściej nie myślą o środowiksu. Technologie przyjazne naturze nie są tanie, ale wraz z ich rozwojem ceny spadają i wdrożenie projektów proekologicznych w perspektywie czasu skutkuje zmniejszeniem negatywnego wpływu na okolicę.

Od tysięcy lat człowiek ingeruje w bliższe i dalsze otoczenie. Najpierw polowano na mamuty – ale wyginęły. Później zrezygnowano z łuku i stworzono broń palną. Następnym krok to wyścig zbrojeń, czołgi i inne maszyny wojenne. Czy doprowadzi nas to do wymarcia?

Rozwój cywilizacji powoduje nieustanne przeobrażanie się naszej planety. Zanieczyszczenia produkowane przez człowieka do atmosfery każdej dekady są coraz większe. W zeszłym stuleciu ludzie zaczęli myśleć o los globu. Dzięki ich działalności powstało pojęcie ekolodzy, które wywodzi się od słowa ekologia oznaczającego strategię działania przyjaznego naturze.

Ojcem tego określenia jest Ernst Haeckel. Ze względu na szeroki zakres definicje ekologii są różne, tak jak różne sa modele teoretyczne działań. Połączenie materializmu przyrodniczego z ewolucjonizmem doprowadziło go do sformułowania teorii rekapitulacji. Dotyczy ona tego, że każdy organizm nosi cechy z przeszłości, co doskonale wpisuje się w ruch ekologiczny, który zwraca uwagę na to, iż to co robimy dzisiaj skutkować będzie na pokolenia w przyszłości.

Jedni robią to z zamiłowania przyrody, inni z czystego egoizmu, ale sprowadza się to do jednego – myślenia o wpływie człowieka na środowisko. Pierwsi zainteresowani środowiskiem byli przyrodnicy. Tworzyli spisy roślin i encyklopedie gatunków zwierząt, a dzięki ich pracy ludzkość poznała bogactwo przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *