Menu

Czy skorupa za młodu nasiąknie

Wrzesień 18, 2018 - Zwierzęta

Eko jest dzisiaj słowem modnym. Często nadużywanym, bo nikt nie wie tak naprawdę co znaczy, że coś jest ekologiczne. Może być bardziej lub mniej przyjazne przyrodzie – to jest jasne, ale ekologiczne? Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego czym jest to pojęcie i w jakich przypadkach należy je stosować. Absurdem jest etykietowanie towarów, które są ekologiczne tylko z pozoru. Przykład? Proszę bardzo, pierwszy lepszy z głowy: żywność ekologiczna. Znacie definicję? Ja też nie znam, choć Unia określa jakieś wymagania na takie produkty. Np. warzywa takie maja nie mieć oprysków. Wiążąca się z tym ochrona środowiska jest niewielka, bo de facto opryskuje się tylko innymi preparatami.

Czy walka o czystą przyrodę musi być ogromnym wyzwaniem? Oczywiście NIE! Jeśli stanie się nawykiem nawet nie zauważymy jak wiele dobrego robimy niewielkim kosztem. Nie myśląc o segregacji podświadomie wrzucaj śmieci tam, gdzie ich miejsce. Pomyśl czasem o pobliskim zagajniku – czy potłuczone szkło nie wznieci pożaru? Najbliższa sercu polska przyroda powinna podlegać ochronie prawnej.

Sporną sprawą jest ocieplenie klimatu. Niektórzy mówią, że jest ono wynikiem działalności człowieka, inni, że ludzkość nie ma na to wpływu. Obecnie nie wiadomo kto się myli, bowiem zbyt krótko obserwujemy zmiany klimatu. Mimo to powinniśmy zadbać o otaczający nas świat, sprawić, żeby ochrona przyrody stała się naszym nawykiem. Od małego powinniśmy się uczyć dbać o otoczenie, segregować odpadki, utrzymywać czyste jeziora.

Jednym z aspektów dbania o środowisko jest energetyka. Im więcej energii zużywają nasze urządzenia domowego przeznaczenia, tym bardziej Ziemia jest zanieczyszczona. Zależność jest prosta: produkcja energii powinna być większa niż zużycie energii. Sama produkcja to uwalnianie do atmosfery szkodliwych gazów. Następstwami są kwaśne deszcze i brudne powietrze.

Problemów jest zbyt wiele, żeby je wszystkie umieścić w jednym tekście. Nie ma co się oszukiwać – stoimy przed ogromną drogą do czystości, a z każdym zakrętem rozwoju nieświadomie zanieczyszczamy Ziemię. Proponuję postawę przyjazną przyrodzie, żeby nasi podopieczni miało możliwość podziwiania naturalnej natury.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *